Mi a leégés? Okai, kezelése és megelőzése
Mindannyian égtünk már le valamikor a napon – többnyire azért, mert nem használtunk megfelelő fényvédőt. Noha legtöbben el tudjuk viselni azt a három-négy napot, amíg bőrünk vörös, viszket és fáj, a leégés kezdeti tünetei csak ízelítőt adnak a károkból.
A leégés jóval veszélyesebb, mint azt sokan gondolnák, súlyos következményei is lehetnek.
Az adatok riasztóak. A gyermekkorban elszenvedett egy vagy több, felhólyagzással járó leégés több, mint kétszeresére növeli a későbbiekben, akár halálhoz is vezető melanóma kialakulásának kockázatát. A friss kutatások szerint 70 éves korára ötből egy amerikainál kialakul a bőrrák.
A daganatos megbetegedések mellett a leégés szépészeti károkat is okozhat. A kutatások folyamatosan igazolják, hogy a petyhüdt bőr, ráncosodás és a sötét foltok akár 90 százalékban is lehetnek a napkárosodás eredményei. Egy tanulmány pedig kimutatta, hogy az arc látható öregedéséért 80 százalékban az UV-sugárzás a felelős.
Mi történik valójában, amikor a bőrödet elérik a Nap sugarai? A leégés a bőr reakciója a Nap ultraibolya sugárzására – amikor a bőr leég, az a súlyos károsodás elszenvedésének a jele. Nézzük meg közelebbről, mi is történik a bőrrel, amikor leég.